Reklama:

Projektowanie stron i sklepów internetowych dla firm z Torunia, Inowrocławia, Bydgoszczy i okolic oferuje firma E-Infonet.pl

Ratusz Staromiejski

Rynek Staromiejski od początku istnienia Torunia był jego centrum. Tu skupiało się życie handlowe, gospodarcze, administracyjne i reprezentacyjne miasta. Zanim powstała budowla, która w swoim wnętrzu połączyłaby wszystkie te funkcje powstawały kolejno niewielkie, wolnostojące budynki ustawione w czworobok. Po połowie XIII wieku zbudowano piętrowe sukiennice stanowiące centrum targowe, a także miejsce urzędowania Rady Miejskiej. Toruński ratusz jest jedyną budowlą tego typu w Polsce, która łączy w jednym gmachu funkcje administracyjne i handlowe! Czas budowy zbiegł się z okresem największego rozkwitu miasta. Kultura i gospodarka średniowiecznego Torunia stoją na najwyższym poziomie. Piękny budynek ratusza jest tego najlepszym wyrazem. Skala założenia jest monumentalna, jak na owe czasy. Ratusz usytuowano bliżej wschodniej granicy rynku, równolegle do niej, wzdłuż przelotowej arterii północ - południe.

Na rzucie zbliżonym do kwadratu zbudowano czworobok zabudowań zgrupowanych dookoła prostokątnego dziedzińca, na który prowadziły cztery wloty, po jednym z każdej strony, w połowie każdego skrzydła. Wysoka wieża, którą od 1430 roku zdobi wysoki hełm, została wchłonięta przez bryłę ratusza i odtąd stanowi jego integralną część. Wysokością ratusz obejmował wieżę do połowy jej wysokości. W obszernych, sklepionych podziemiach ratusza, dostępnych z ulicy, toruńscy kupcy gromadzili swoje towary. W piwnicach prowadzono również wyszynk piwa i wina, które mieszczanie spożywali nader chętnie.

W 1603 roku toruński ratusz zostaje przebudowany i otrzymuje dodatkowe piętro, którego autorem jest architekt Antoni van Opbergen. Budowniczy ten ozdabia budynek renesansowymi elementami, które dodają mu dyskretnego uroku, nie zagłuszając gotyckiej wymowy gmachu. Narożniki ratusza otrzymują cztery renesansowe wieżyczki wykonane z piaskowca. W 1703 roku na Toruń spada straszne nieszczęście. Miasto zostaje oblężone przez wojska szwedzkie, a trafiony pociskami artyleryjskimi Ratusz Staromiejski staje w ogniu. Doszczętnie zniszczony gmach, będący teraz symbolem klęski poniesionej przez Toruń został odbudowany dopiero w 1737 roku, gdy miasto podźwignęło się z upadku. Budynek otrzymał wówczas barokowe detale wewnątrz, a dachy ozdobiły ozdobne szczyty utrzymane w tym samym stylu.

Toruński ratusz znajduje się w centrum Rynku Staromiejskiego. Jest czworoboczną, okazałą budowlą z czerwonej cegły, zbudowaną po 1393 roku. Kwadratowy plan miejskiego ratusza jest cechą wyjątkową w polskim budownictwie ratuszowym. Ratusz to najważniejszy gmach miasta, swą monumentalną sylwetką i wysokiej klasy architekturą świadczący o świetnej pozycji Torunia i jego mieszkańców w średniowieczu. Plan gmachu tworzą cztery skrzydła i prostokątny wewnętrzny dziedziniec. Na dziedziniec ratusza prowadzi brama znajdująca się w połowie długości południowego skrzydła. Nad nią znajduje się kamienny herb Torunia trzymany przez anioła. Wejście do budynku prowadzi przez dziedziniec. Duże drzwi znajdują się na osi północnej ściany, po której wiosną i latem pnie się winorośl nadająca dziedzińcowi niepowtarzalny nastrój. W bryle ratusza wyróżnia się cztery trójkondygnacyjne skrzydła oraz wieżę, dwukrotnie wyższą od całego budynku, mieszczącą się w południowo-wschodnim narożniku. Każde skrzydło ratusza przykrywa osobny dwuspadowy dach z czerwoną dachówką. Ratusz ma trzy kondygnacje, poddasze, oraz piwnice. Podpiwniczony jest również dziedziniec. Wszystkie fasady ratusza są jednakowe, za wyjątkiem ściany zachodniej, której środkową część urozmaica neogotycki ryzalit z balkonem. Okna wszystkich pięter ratusza są renesansowe, mają kształt dużych prostokątnych otworów w typie holenderskim, z kamiennymi podziałami, zaś okna parteru są nieco mniejsze od pozostałych. Wyjątkowe są natomiast parterowe okna skrzydła wschodniego od strony dziedzińca, które sięgają do samej podstawy budynku. Ich dzisiejszy wygląd to wynik XIX-wiecznej przebudowy. Fasady ratusza, tak od strony Rynku Staromiejskiego, jak i od dziedzińca rozczłonkowane są pionowymi profilowanymi wnękami zakończonymi łagodnym łukiem, które ciągną się przez wszystkie kondygnacje budynku. Dzięki temu monumentalny gmach nie przytłacza. Dodatkowym urozmaiceniem są dwukondygnacyjne, kryte dwuspadowym dachem barokowe szczyty w stylu niderlandzkiego renesansu, po jednym na dachu każdego skrzydła od strony rynku, a także od dziedzińca. Bryłę ożywiają także wieżyczki z piaskowca, umieszczone na narożach. Ratuszowa wieża z zegarem jest czworoboczną bryłą ozdobioną licznymi otynkowanymi wnękami.

Komentarze  

 
0 #2 erwtz4t4tr3erq3 2013-02-19 16:25
Cytuję JULIA:
:lol: :P

pzdipaeipeirpwriepr
 
 
+2 #1 RE: Ratusz StaromiejskiJULIA 2011-10-23 15:33
:lol: :P