Reklama:

Projektowanie stron i sklepów internetowych dla firm z Torunia, Inowrocławia, Bydgoszczy i okolic oferuje firma E-Infonet.pl

Muzyka Ludów Europy

 

W dn. 1-2 października Muzeum Etnograficzne Toruniu rozbrzmi archaicznymi dźwiękami rodem z Ukrainy. W ramach kolejnej odsłony cyklu Muzyka Ludów Europy. zaplanowano dwudniowe warsztaty pieśni ukraińskich oraz pokaz filmów o spotkaniu z wiejską muzyką ukraińskiego Polesia w ramach projektu „Ukraina archaiczna i współczesna – Pieśni i ludzie”. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert grupy Z lasu.

 

Grupa Z lasu skupia osoby, które wzięły udział w projekcie „Ukraina archaiczna i współczesna – Pieśni i ludzie”, od wielu lat zaangażowane w zbieranie, rekonstruowanie i wykonywanie tradycyjnych pieśni z rejonu Ukrainy Zachodniej, Polski, Rosji Południowej. Rozpoczęte w 2000 roku wyjazdy na Polesie przez następne 10 lat stały się istotną częścią życia tych osób. Najpierw były to wyjazdy w poszukiwaniu starych pieśni i pamiętających je śpiewaków, a potem już po prostu – do ludzi, do przyjaciół.
Spotkaliśmy tam śpiewaków, starszych ludzi, którzy stali nam się bardzo bliscy i z czasem, ważniejsi od samych pieśni. Jesteśmy amatorami, nie zajmujemy się folklorem zawodowo. Znamy płyty wydawane przez folklorystów, wiemy, że materiał muzyczny z tych terenów jest starannie zbierany przez profesjonalistów z Równego i z Kijowa. Tymczasem nasz projekt powstał po to, aby dodać do pracy profesjonalnych etnomuzykologów nowy element - aby zatrzymać się i pokazać ludzi, konkretnych wykonawców, wydobyć ich z cienia, nobilitować. Aby, po pierwsze, okazać im w ten sposób wdzięczność za to, że obdarowali nas tak hojnie swoimi pieśniami, swoim czasem, życzliwością. Po drugie: aby nobilitować samą muzykę, podnieść jej prestiż w jej własnym środowisku a także uczynić bardziej komunikatywną dla szerszego grona osób, które zwykle w ogóle się z nią nie stykają – mówi Jagna Knittel, etnolożka i dziennikarka. Od kilku lat podczas wyjazdów badawczych gromadzi materiały filmowe. „Takich pieśni sobie szukam” jest pierwszym zrealizowanym przez nią filmem, jednym z dwóch, które 2 października będzie można obejrzeć w Muzeum.
W tych dniach chętni będą mogli zmierzyć się w techniką śpiewu archaicznego, nazywaną często głosem „białym” podczas dwudniowych warsztatów, prowadzonych przez Jagnę Knittel (Muzyka z Drogi), Ewę Grochowską (Kapela Braci Dziobaków) oraz Tarasa Shumeyko (Seliuky, Muzyka z Drogi, Krzaki, Warszawa Wschodnia). Uczestnicy warsztatów poznają Tradycje wokalne Ukraińskiego Polesia, Wielkiej Ukrainy i Kubania. Owoce swojej pracy zaprezentują podczas koncertu.
Warsztaty płatne: 80 zł/8 h | Obowiązują zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Projekcje filmów i koncert – bilety: 3 zł – ulgowy, 5 zł – normalny, 10 zł – rodzinny

 

Informacje o filmach:
Film: „Takich pieśni sobie szukam”
Film powstał pod wpływem spotkania dwóch światów. Jeden z nich to młodzi ludzie z miast - najpierw to były dziewczyny z Warszawy, a później dołączyło do nich kilka osób z innych miast Polski i Ukrainy, miłośnicy muzyki tradycyjnej, którzy dotarli na Polesie w poszukiwaniu archaicznych pieśni - chcieli je nagrywać i uczyć się ich. Drugi świat, to wiejscy artyści, śpiewacy, z poleskich wsi Perebrody i Stari Koni, leżących na pograniczu ukraińsko-białoruskim. To ludzie, którzy kiedyś pełnili w swej społeczności istotną rolę, a dziś, kiedy od kilkudziesięciu lat muzyka tradycyjna jest tam już zupełnie niepopularna, żyją trochę na marginesie, a ich talenty muzyczne zostały zapomniane zarówno przez wieś jak i przez nich samych.
Ci starzy ludzie dzięki przybyszom „z innego świata” odnaleźli motywację żeby znów śpiewać, poprzez pieśni odżył w nich świat ich młodości. Między nimi a przybyszami z miast zrodziła się szczególna więź, pełna radości z odnalezienia wspólnej pasji, jaką jest śpiewanie.
Film pokazuje wiejskich wykonawców - ich zmysł artystyczny, ich humor, ich pasję śpiewania i ich świat widziany oczami „przybyszów”. Zdjęcia do filmu powstawały podczas wieloletnich, kolejnych przyjazdów twórców filmu na Polesie.
Czas filmu – 35 min, rok produkcji – 2008
Film „Wieś Swarycewycze”:
Film opowiada o wsi Swarycewycze, leżącej na Ukrainie, na pograniczu białorusko-ukraińskim. Jest ona przykładem świata, w którym współczesność współgra z archaicznością, w którym kwitnie życie – rodzą się dzieci, młodzież funkcjonuje w realiach dzisiejszej rzeczywistości, a jednocześnie w tej samej rzeczywistości jest miejsce dla Przodków, dla dusz zmarłych, dla obrzędów i sacrum.
Czas filmu – 25 min, rok produkcji – 2010
Grupa „Z lasu” to uczestnicy projektu „Ukraina archaiczna” (Jagna Knittel, Maniucha Bikont, Ewa Grochowska, Joanna Gancarczyk, Julita Charytoniuk i Joanna Błaszczyk). To osoby z różnych stron Polski, członkinie różnych zespołów z nurtu rekonstrukcji muzyki tradycyjnej. Wspólnie pracują od 2008 roku, od czasu realizacji projektu, a praca ich odbywa się głównie podczas wspólnych wyjazdów na Polesie.

/opr. Marta Domachowska/


Informacji szczegółowych udziela:
Marta Domachowska
Dział Edukacji i Promocji
tel. 56 / 622 89 43
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.