Reklama:

Projektowanie stron i sklepów internetowych dla firm z Torunia, Inowrocławia, Bydgoszczy i okolic oferuje firma E-Infonet.pl

Muzeum Etnograficzne

 

28 września, zapraszamy do Muzeum Etnograficznego w Toruniu na dwa wydarzenia:

 1. Finisaż wystawy Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe

 2. Powiedz, żaczku... – spotkanie z cyklu Żywot pieśni – pieśni żywota

 3.  

  Powiedz, żaczku…
  Żywot pieśni – pieśni żywota to realizowany przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu cykl interaktywnych spotkań z pieśniami tradycyjnie towarzyszącymi człowiekowi w rozmaitych momentach cyklu życia i kalendarza obrzędowego. Kolejna impreza, tym razem pod tytułem Powiedz, żaczku… wprowadza nas w świat dzieciństwa na dawnej wsi. Uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni i piosenek dziecięcych.
  Do czego stworzona jest koza, jakie części ma twarz i ciało, jak policzyć owce i posiekać sieczkę, w jakim języku rozmawiają Żydzi …? Wszystkie te mądre nauki dzieci wiejskie pobierały dawniej w domu, bezwiednie, podczas codziennych zajęć i w czasie zabawy, już od kołyski. Dzięki temu, choć dzieciom nie poświęcano zbyt wiele czasu na wyłączność, cenna wiedza przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Wiadomości nabyte przez niektóre starsze dzieci w szkole były wartościową, ale nie najważniejszą wiedzą, potrzebną do życia na wsi. Dzieci tradycyjnie uczyły się „na czym świat stoi” przede wszystkim od rodziców i dziadków, a także od rodzeństwa i kolegów na pastwisku będącym jednocześnie miejscem pracy i placem zabaw. Bogaty folklor dziecięcy to bezcenna pamiątka tamtych czasów, często przechowywana we współczesnych formach piosenek i zabaw, w części jednak zapomniana . W przeciwieństwie do zabytków kultury niematerialnej świetnie nadaje się do użytku codziennego, odsłaniając ponadczasową wartość zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
  /opr. Marta Domachowska/
 4. 28 września 2011 r. | środa | godz. 18.00 | wstęp wolny | prowadzenie: Marta Domachowska

 5. Finisaż wystawy Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe
  Wystawa Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe opowiada o zmianach, jakie zachodziły w zwyczajach związanych z szeroko rozumianym relaksem nad wodą. Oryginalne i zrekonstruowane dawne stroje plażowe, reprodukcje kart pocztowych oraz fotografii, archiwalne filmy to tylko niektóre z elementów ekspozycji, która w maju otwarta będzie w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
  więcej na http://www.etnomuzeum.pl/plaza
 6. 28 września 2011 r. | środa | godz. 12.00 | wstęp wolny | prowadzenie: Hanna Łopatyńska