Reklama:

Projektowanie stron i sklepów internetowych dla firm z Torunia, Inowrocławia, Bydgoszczy i okolic oferuje firma E-Infonet.pl

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień bez Samochodu w Toruniu

22 września Toruń bez Samochodu

 

Do pracy tylko rower,  Do szkoły tylko rower

 

Po co w korku masz wpadać w frustrację? Lepiej wybierz miejską komunikację

Odkorkuj się. Zakochaj się w tramwaju

Stop CO2- Zmień klimat w Toruniu

W dniach 16-22 września 2011 jest obchodzony Tydzień Zrównoważonego Transportu. Na uwagę i pamięć zasługuje szczególnie dzień 22 września, który to już od 1998 r jest uznawany za Europejski Dzień bez Samochodu. Aby zachęcić ludzi do korzystania z innych niż samochód środków transportu tego dnia w wielu miastach Europy jest organizowanych wiele wydarzeń promujących alternatywne sposoby przemieszczania się.  Także w Toruniu w okresie Tygodnia Zrównoważonego Transportu dzięki wsparciu Urzędu Miasta przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców. Zadanie realizują: Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia, Stowarzyszenie Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

Program:

17 WRZEŚNIA 2011 (Sobota)

- 11.00 – 16.00 - zwiedzanie miasta z pokładu autobusu z niespodziankami (Stary Rynek)- odjazdy co godzinę

- 16.00 – Rowerowa Masa Krytyczna (Rynek Nowomiejski)

 

18 WRZEŚNIA 2011 (Niedziela)

- 10.00 – 12.00 Dzień otwarty zajezdni autobusowej MZK Toruń.

- 12.00 – 13.00 Przejazd pociągiem Arriva na stację Barbarka (bilety do nabycia poprzez rezerwację na stronie www.arriva.pl lub konkurs Nowości – ilość biletów ograniczona!

- 13.00 – 14.00 wystawa oraz zajęcia w Szkole Leśnej na Barbarce

- 15.00 Powrót pociągiem Arriva

 

22 WRZEŚNIA 2011 (Czwartek) DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

- Rozwiązanie konkursu ,,Wygraj bilet i zdrowsze powietrze”

- Darmowe przejazdy pociągami Arriva dla pasażerów, z ważnym dowodem rejestracyjnym

Serdecznie zachęcamy Państwa do udziału w toruńskich obchodach Dnia bez Samochodu oraz do pozostawienia samochodu w garażu szczególnie w dniu 22 września.

.............................................................

Monika Krauze

Dyrektor Szkoły Leśnej na Barbarce

Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia

ul. Przysiecka 13

87-100 Toruń

tel.  56 657 60 88

tel kom. 602572337

Informacje:

Europejski Dzień bez Samochodu, ang. World Car Free Day jest to międzynarodowa kampania ekologiczna. Obchodzi się go corocznie 22 września jako zwieńczenie Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tydzień ten zwany też Tygodniem Mobilności przypada pomiędzy 16 a 22 września. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska. W roku 2010 uczestniczyło w niej tysiąc miast z całej Europy, w tym 113 z Polski.

Po co obchodzimy Światowy dzień bez samochodu? Jego celem jest oczywiście kształtowanie postaw proekologicznych w dziedzinie transportu oraz upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu. Obchody tego dnia mają podejmować wyzwanie polegające na  przekonaniu ludzi do używania alternatywnych środków transportu oraz promować transport publiczny. Jest to szansa na przekształcenie miast w miejsca bardziej przyjazne człowiekowi i przyrodzie oraz na wypracowanie nowatorskich rozwiązań skutkujących poprawą komunikacji publicznej, pieszej i rowerowej.

Te idee są niezmiernie ważne w dobie błyskawicznie zwiększającej się liczby samochodów. Jeszcze kilkanaście lat temu samochody były niewielkim problemem ekologicznym, lecz od lat 80-tych XX w datuje się intensywny rozwój motoryzacji uwarunkowany przemianami społeczno-gospodarczymi. Według Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska (PIOŚ) w roku 1996 liczba pojazdów w Polsce wzrosła w porównaniu do sytuacji w roku 1990 o 30%, a w stosunku do 1980 r. podwoiła się. Problem ten nie dotyczy oczywiście wyłącznie Polski. Równie, a nawet bardziej widoczny staje się w innych krajach.

Z jakimi skutkami nadmiernej ilości samochodów przyjdzie nam się zmierzyć?

Coraz większe połacie gruntów pokryte są siecią dróg i parkingów, a autostrady znacząco utrudniają zwierzętom przemieszczanie się pomiędzy różnymi obszarami swojego zasięgu. Drugi poważny problem to rosnące zanieczyszczenie powietrza oraz poziom hałasu w miastach przekraczający dopuszczalne normy.

Jak wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska, wzrost od roku 1990 emisji zanieczyszczeń transportowych w Europie o 23 procent zniwelował skutki polepszenia czystości fabryk. Stało się tak pomimo wprowadzenia dużo bardziej przyjaznych dla środowiska paliw i samochodów. Korzyści ze stosowania silników hybrydowych i autobusów na etanol niweluje wzrastająca ciągle liczba samochodów. Nawet ponad 70% zanieczyszczeń powietrza pochodzi dziś z gazów wylotowych samochodów osobowych i ciężarowych. Jest to więcej niż emitują przemysł i energetyka.

Powietrze staje się coraz bardziej zanieczyszczone, a poziom hałasu w miastach przekracza wszystkie dopuszczalne normy.  Obliczono, że wraz ze spalinami samochodowymi wydzielana jest w Ameryce Północnej trzecia część całkowitej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Transport kołowy wymieniany jest jako jedno z możliwych źródeł powstawania efektu cieplarnianego. Spaliny, efekt utleniania różnego rodzaju paliw, takich jak olej napędowy, benzyna, węgiel, gaz ziemny, zawierają wiele trujących związków i metali. Najgroźniejsze składniki spalin to: tlenki azotu, siarki.

Co prawda współczesna benzyna jest pozbawiona trujących dodatków, takich jak ołów, dzięki czemu spaliny są znacznie mniej toksyczne. Jednak ich ilość jest tak ogromna, iż stanowią poważne zagrożenie dla naszej planety. Widocznym efektem uwalniania przez pojazdy spalin do atmosfery jest smog. Zjawisko to, odkryte po raz pierwszy już w latach 40. XX wieku w Los Angeles, jest wywoływane przez duże lokalne stężenia trujących gazów i pyłów, z których większość pochodzi z samochodów.