Reklama:

Projektowanie stron i sklepów internetowych dla firm z Torunia, Inowrocławia, Bydgoszczy i okolic oferuje firma E-Infonet.pl

Etnoczwartek - szwarc, mydło i powidło czyli o wiejskim handlu

 Etnoczwartek, 25 sierpnia (czwartek), godz. 16.00, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Arsenał.
Wstęp: 5 zł. norm., 3 zł. – ulg., 10 zł. – rodzinny.
Uwaga! Bilety dostępne w przedsprzedaży. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

Współczesny człowiek ma nieustanną możliwość robienia zakupów, ogranicza ją wyłącznie zasobność jego portfela. Otacza nas mnóstwo sklepów, do naszej dyspozycji są wielkie centra handlowe, możemy też robić zakupy przez Internet. Nie jesteśmy w stanie wytworzyć samodzielnie produktów, których potrzebujemy. Dlatego zakupy są naszą koniecznością. Jednocześnie większość z nas bardzo lubi i chce je robić. Podobno współczesny człowiek to przed wszystkim konsument.

A jak wyglądał handel na wsi 100 lat temu? Gdzie i kiedy mieszkańcy wsi sprzedawali swoje produkty i kupowali niezbędne towary? Czy wiesz, że sprzedaż nie mogła się odbyć bez targowania? Dlaczego krowę należało sprzedawać z postronkiem, a konia z uzdą? Czy wiesz co to był litkup? Odpowiedzi na te pytania poznasz na ostatnim wakacyjnym Etnoczwartku w Muzeum Etnograficznym. Dowiesz się również kiedy na wsi pojawiły się sklepiki. I dlaczego można było w nich dokonywać transakcji nie mając pieniędzy. Poznasz tajniki ważenia i mierzenia za pomocą przyrządów z muzealnej kolekcji. Zdziwisz się jak odmienne od współczesnych były dawne miary i wagi. Kilogramy, dekagramy i gramy bezpowrotnie stracą swoją oczywistość. Poznasz też urok starych reklam.

Spotkanie poprowadzą: Olga Kwiatkowska i Grażyna Szelągowska

/opr. Olga Kwiatkowska/

 

Dział Edukacji i Promocji
tel: 56 622 89 43
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.