Reklama:

Projektowanie stron i sklepów internetowych dla firm z Torunia, Inowrocławia, Bydgoszczy i okolic oferuje firma E-Infonet.pl

Chanbara eiga. Przegląd Kina Samurajskiego

18 – 21 sierpnia 2011, Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego w Toruniu

 

Chanbara eiga to japoński gatunek filmu, termin dosłownie oznacza „filmy z walkami na miecze”. W ciepłe sierpniowe wieczory zapraszamy na kinowy przegląd, który towarzyszy wystawie Tajemnice Samurajów. W samym sercu Starego Miasta, na dziedzińcu Ratusza, w zaciszu gotyckich murów, będzie można obejrzeć cztery znakomite filmy.

 

Przybliżą one sylwetkę samuraja, jego etos i kodeks, którym się kierował. Nieodłącznym elementem wizerunku japońskiego wojownika był miecz – nihonto, który obok postaci samuraja zajmuje główne miejsce w filmach. Zważywszy na pozycję jaką w kulturze japońskiej stanowi kino samurajskie w naturalny sposób stało się ono nośnikiem dla wszelkich treści związanych z  bushido. Główni bohaterowie filmów znajdują odzwierciedlenie w eksponatach pokazywanych na wystawie (np. Shingen Takeda – główna postać filmu Sobowtór, jest też przedstawiony na kilku drzeworytach). Kino samurajskie jest idealnym sposobem na poznanie nie tylko ascetycznie przedstawionych obiektów muzealnych, ale także ukazanie ich w szerszym kontekście historyczno-kulturowym.

Na przeglądzie zaprezentowane zostaną filmy dwóch reżyserów: Masaki Kobayashi’ego i Akira Kurosawy. Obaj są wybitnymi twórcami japońskiej kinematografii, dzięki którym kino samurajskie zyskało rozgłos także na Zachodzie.

 

PROGRAM PRZEGLĄDU:

Czwartek 18.08

20.30 Otwarcie
21.00 SIEDMIU SAMURAJÓW (Shichinin no samurai) reż. Akira Kurosawa
Występują: Takashi Shimura, Toshirô Mifune, Yoshio Inaba
Japonia 1954, 160 min.

Epicka opowieść dziejąca się w XVI–wiecznej feudalnej Japonii. Niewielka wioska jest nękana przez bandytów, którzy okradają mieszkańców z corocznych zbiorów i zagrażają ich życiu. Zdesperowani rolnicy, nie mogąc kupić broni, szukają pomocy u roninów, którym w zamian za pracę oferują dach nad głową i strawę. Zadania podejmuje się szlachetny i doświadczony Kambei Shimada. Werbuje on innych wojowników do pomocy i przygotowuje ich tak, by bandyci, napadając znów na wioskę, zamiast zastraszonych chłopów zastali gotowych do ataku zbrojnych.

 

 

 

Piątek 19.08

21.00 HARAKIRI (Seppuku) reż. Masaki Kobayashi
Występują: Tatsuya Nakadai, Rentaro Mikuni, Akira Ishihama
Japonia 1962, 135 min.

Japonia, XVII wiek. Po kraju krążą ronini (samurajowie bez panów). Niektórzy z nich zajmują się rozbojem, inni nachodzą dwory, prosząc o możliwość popełnienia seppuku (rytualne samobójstwo, które pozwala zachować honor roninowi po śmierci jego pana), często są zbywani jałmużną, więc wielu z nich korzysta z tej możliwości łatwego zarobku. Na dwór zamożnego feudała przybywa honorowy ronin, by prosić o możliwość popełnienia seppuku. Władca, bojąc się, że jest on kolejnym oszustem, opowiada mu ku przestrodze historię pewnego człowieka, który przybył kilka miesięcy wcześniej w tej samej sprawie, następnie poprosił o dwa dni zwłoki, na co możny nie zezwolił. Ronin umierał, dokonując rytualnego samobójstwa bambusowym mieczem.
Okazuje się, że bohaterem opowiadanej historii jest zięć przybyłego do dworu ronina. Postanawia on pomścić jego krzywdę.

 

Sobota 20.08

20.30 Sensei J. Szymankiewicz – pokaz kyudo i iaido (łuk i miecz)
21.00 BUNT (Jôi-uchi: Hairyô tsuma shimatsu) reż. Masaki Kobayashi
Występują: Toshirô Mifune, Takeshi Katô, Tatsuyoshi Ehara
Japonia 1967, 128 min.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1725, w czasie rządów dynastii Tokugawa. Syn samuraja Sasahara, powszechnie szanowanego mistrza miecza, zostaje zmuszony do poślubienia książęcej kochanki, która została wygnana z dworu. Wkrótce okazuje się, że jej syn staje się jedynym następcą klanu. Byłą kochankę ponownie wzywają na dwór. Jednak pomiędzy małżonkami zdążyło już narodzić się uczucie, z tego powodu samuraj Isaburo Sasahara wraz z synem Yogoro nie zezwalają na jej odejście. Kobieta zostaje więc porwana, a mężczyźni otrzymują rozkaz popełnienia harakiri. Samurajowie odmawiają, buntując się w ten sposób nie tylko przeciwko władcy, lecz także przeciwko bushido, honorowemu kodeksowi samuraja.

 

Niedziela 21.08

20.30 Sensei J. Szymankiewicz – pokaz kyudo i iaido (łuk i miecz)
21.00 SOBOWTÓR (Kagemusha) reż. Akira Kurosawa
Występują: Tsutomu Yamazaki, Kenichi Hagiwara, Kota Yui
Japonia 1980, 179 min.

Shingen Takeda jest potężnym możnowładcą w Japonii w okresie Sengoku (XVI w.). Daimyō rządzi twardą ręką i sieje postrach wśród wrogów. Śmiertelnie ranny, poleca utrzymać swoją śmierć w tajemnicy przez trzy lata. W takich okolicznościach miejsce zmarłego zajmował sobowtór (kagemusha). Wybrany przez zaufanych ludzi na to stanowisko sobowtór okazuje się być drobnym bandytą, niemającym tak charyzmatycznego charakteru jak zmarły wódz. Kagemusha będzie jednak musiał znaleźć w sobie siłę, by poprowadzić za sobą tłumy i sprostać dowodzeniu 25-tysięczną armią samurajów.

tekst: Sumita Mira Sangar

 

Bilet na 1 film: 7 zł normalny, 4 zł ulgowy
(bilet upoważnia także do wstępu na wystawę Tajemnice Samurajów w Kamienicy pod Gwiazdą)
Bilety do nabycia w Kamienicy pod Gwiazdą lub przed seansami w Ratuszu

 

* w przypadku złych warunków atmosferycznych przegląd odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego