Reklama:

Projektowanie stron i sklepów internetowych dla firm z Torunia, Inowrocławia, Bydgoszczy i okolic oferuje firma E-Infonet.pl

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu to miejsce szczególne i urokliwe. Jego położenie prawie w centrum miasta, powoduje, że odbierany jest jako swoista oaza zieleni i jedno z ulubionych miejsc odpoczynku od gwaru miasta.
Ogród toruński ma bardzo długą i ciekawą historię, której udokumentowany początek sięga XVII wieku. Bardzo ważną rolę w tej historii odegrała postać Dr J.G.Shultza - lekarza i botanika z zamiłowania, który po nabyciu majątku znajdującego się na terenie obecnego Ogrodu w roku 1797, przekształcił go w ogród botaniczny, gromadząc ciekawą kolekcję dendrologiczną.
Pierwsze zwierzęta zaczęły trafiać do Torunia w latach 60-tych, dzięki zaangażowaniu Arnberta Sadeckiego, miłośnika zwierząt, na stałe zamieszkałego w Argentynie. Wówczas powstały pierwsze wybiegi, a ogród zmienia charakter z botanicznego na zoobotaniczny.

Dziś to jedyna o takim charakterze placówka w Polsce, gromadząca na swoim terenie ciekawą kolekcję florystyczną, jak również różnorodne gatunki zwierząt.
Z ponad 200 rosnących tu drzew, 11 otrzymało zaszczytny tytuł Pomnika Przyrody. Powodem do dumy są dla nas także nasze zwierzęta, które za dobrą opiekę odwdzięczają się dając przychówki. Te uzyskiwane od cennych, zagrożonych gatunków cieszą szczególnie.

Największa inwestycją ostatnich lat w Ogrodzie było wybudowanie ptaszarni. W tym obiekcie żyje blisko setka egzotycznych ptaków, z których największy podziw wzbudzają ary, tukan tęczodzioby i turako zielonoczube. Te ostatnie po raz pierwszy w 2008r. doczekały się potomstwa, co uznać należy za duży sukces hodowlany.
Choć obszar zajmowany przez nasz ogród jest stosunkowo mały, to różnorodność i bogactwo flory i fauny, sprawia, że odwiedziny tego miejsca dostarczyć mogą wielu wrażeń, wzbogacić o wiedzę dotyczącą przyrody i ekologii, pozwolić wypocząć w cieniu drzew, a szczególnie dzieciom, dać dużo radości z obcowania ze zwierzętami i możliwość zabawy.
Obecnie w Ogrodzie Zoobotanicznym żyje prawie 300 zwierząt, reprezentujących blisko 100 gatunków.
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
ul. Bydgoska 7
87-100 Toruń
056/ 622 42 10
 

GODZINY OTWARCIA

OGRODU:
od maja do sierpnia - od 10:00 do 19:00
kwiecień wrzesień, październik - od 10:00 do 18:00
od listopada do marca - od 10:00 do zmierzchu
PTASZARNI:
od maja do sierpnia - od 10:00 do 18:00
kwiecień, wrzesień, październik - od 10:00 do 17:00
od listopada do marca - od 10:00 do 15:00
CENY BILETÓW
Normalny - 6,00 zł
Ulgowy - 4,00 zł
Studenckie - 4,50 zł
Przejażdżka na koniku - 6,00 zł
Oprowadzanie wycieczek - 30,00 zł
Edukacja
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, która obejmuje m.in. prowadzenie zajęć dydaktycznych dla zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych oraz organizację imprez i konkursów dla dzieci i młodzieży.
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wcześniejsze ustalenie ich terminu oraz tematyki pod numerem tel. 0-56 654-02-26.
Zajęcia są bezpłatne, grupa zobowiązana jest jedynie do wykupienia biletów wstępu do Zoo.
Imprezy
Wieczór marzeń w Zoo
Piknik z pluszowymi misiami
Wieczór marzeń w Zoo - Dreamnight at the Zoo
Jest to kampania organizowana wspólnie przez ogrody zoologiczne na całym świecie. Akcja zainicjowana w 1996 roku przez ZOO w Rotterdamie z roku na rok obejmuje coraz większą liczbę ogrodów. Zamysł polega na tym, iż jednego dnia w roku - wybrano pierwszy piątek czerwca - w godzinach od 18.00 do 22.00 organizowany jest bezpłatny piknik dla chronicznie chorych i niepełnosprawnych dzieci oraz dla członków ich rodzin.
Pikniki i festyny rodzinne
W ogrodzie organizowane są także festyny rodzinne, w czasie których, poza zabawą, mieszkańcy mogą wzbogacić swoją wiedzę z dziedziny ekologii i szeroko pojętej przyrody. Staramy się by tematyka tych festynów związana była z kampaniami ogłoszonymi przez EAZĘ ( np. 2008 - Rok Żaby).